Vitajte späť v treťom dni našich virtuálnych jarných prázdnin! Ak ste zmeškali naše dve predchádzajúce dobrodružstvá, môžete dohnať náš deň pri oceáne tu…a naša cesta do Japonska tu! Dnes smerujeme na úplne nové miesto – do Indie!

Virtuálne jarné prázdniny: tretí deň – India

Ako sme už spomenuli v predchádzajúcich príspevkoch, jarné prázdniny sme strávili cestovaním po svete (prakticky). Každý deň zahŕňal prieskum virtuálnej reality (VR) a expedície, dokument, občerstvenie/dezert, ktorý reprezentoval miestne prostredie, a tematické remeslo. Keď prišiel čas na večeru, rozhodli sme sa naplno využiť dovolenku a podporiť naše obľúbené miestne reštaurácie tým, že si vyzdvihneme jedlo so sebou (z podniku, ktorý bol tiež reprezentatívnym miestom dňa). Každý večer sme zakončili filmom, ktorý predstavil miesto alebo kultúru, ktoré sme v ten deň preskúmali!

Tak poďme na to!


Virtuálne jarné prázdniny: Deň tretí – India
Prehľad Indie

Rovnako ako našu návštevu Japonska, aj my sme začali náš výlet do Indie vyskočením National Geographic Kidszískať viac informácií o juhoázijskej krajine. Dozvedeli sme sa, že existuje viac ako 20 rôznych úradných jazykov! Zistili sme tiež, že krajina používa kastový systém, kde rozdeľujú ľudí do sociálnych radov pri narodení. Zmena kasty je vraj takmer nemožná.

Virtuálne jarné prázdniny: tretí deň – India

Čítame o hlbokej úcte hinduistov k životu zvierat. A dozvedeli sme sa, že kravy sú posvätné – často sa voľne potulujú…niekedy spôsobujú dopravné zápchy. 🙂 Boli sme tiež ohromení, keď sme sa dozvedeli o širokej škále zvierat, ktoré nazývajú Indiu domovom – od levov, tigrov, nosorožcov a slonov – po riečne delfíny, morské krokodíly a snežné leopardy!

Indické VR expedície a prieskumy

Týmto sme odštartovali naše virtuálne objavovanie Indie Jeden deň v Naí Dillí 360° virtuálna prehliadka. Video obsahuje voice-over, ktorý nám umožnil dozvedieť sa o hlavnom meste ešte viac. Podarilo sa nám navštíviť niekoľko rôznych chrámov a palácov…spolu s niekoľkými farebnými trhmi a bazármi.

India

Nasledovala návšteva jednej z najznámejších pamiatok Indie – Tádž Mahalu. Tádž Mahal je mramorové mauzóleum, ktoré sa nachádza v meste Agra. V roku 1632 ho dal postaviť mughalský cisár Shah Jahan, aby tam umiestnil hrobku jeho obľúbenej manželky Mumtaz Mahal. 42-akrový komplex priláka každý rok 7-8 miliónov návštevníkov! Prostredníctvom našej aplikácie Expedície Google sme sa mohli pozrieť zblízka.

India

Rozhodli sme sa tiež pozrieť si krátky a veľmi farebný, Video National Geographic o Holi. Holi je staroveký hinduistický sviatok…často označovaný ako „Festival lásky“, „Festival farieb“ alebo „Festival jari“.

Dokumentárny film o Indii

Keď prišiel čas na náš denný dokument, na Disney+ sme našli tri rôzne možnosti. Naše voľby pozostávali z India zhora, Divoké leopardy v Indiia Tajomstvo divokej Indie. Naša dcéra milujúca zvieratá sa vybrala pozerať Tigrie džungle epizóda z Tajomstvo divokej Indie!

India

Vydali sme sa na cestu džungľami strednej Indie a zoznámili sme sa s dvoma najlepšími svetovými predátormi – krásnym bengálskym tigrom a indickým divokým psom (alebo Dhole). A boli sme svedkami toho, aké ľahké je pre týchto predátorov z džungle nájsť svoju korisť počas horúcich letných mesiacov… vďaka nedostatku hojných napájadiel.

Indické Rangoli

Rangoli je tradičná indická umelecká forma, kde sa na podlahe vytvárajú rôzne vzory a vzory – či už vo vnútri alebo mimo domova. Vzory môžu byť vyrobené z mnohých rôznych materiálov, ako je farebný piesok, farebné kamene, lupienky kvetov, práškový vápenec atď. Výroba rangoli je bežnou každodennou praxou vo väčšine hinduistických domácností, ale pestrejšie vzory sú zvyčajne bežnejšie počas významné oslavy – najmä počas Diwali (Festival svetiel). Rangoli je vytvorený, aby privítal Lakshmi, bohyňu bohatstva a šťastia!

India

Potom, čo sme strávili nejaký čas prehliadaním niekoľkých rôznych obrázkov krásnych dizajnov Rangoli, rozhodli sme sa, že si jeden sami vytvoríme! Prehľadali sme stránku wikiHow s názvom Ako vyrobiť Rangolia potom sme pripravili naše materiály. Použili sme soľ, pretože je super lacná a navyše sa veľmi ľahko farbí tekutými vodovými farbami.

Virtuálne jarné prázdniny: tretí deň – India

Pôvodne sme plánovali vytvoriť naše Rangoli vonku na našej zadnej terase, ale počasie nechcelo spolupracovať. Takže…presťahovali sme naše auto z garáže a namiesto toho sme využili tento priestor. Rozhodli sme sa použiť jednoduchý kvetinový dizajn, ktorý sme načrtli kriedou. Naša dcéra presne zmapovala, kam každá farba pôjde…a potom sme všetci spoločne (pomocou malých plastových pohárikov) opatrne pridali farebnú soľ do každej časti.

Virtuálne jarné prázdniny: tretí deň – India

Výroba Rangoli sa ukázala ako super príjemné rodinné remeslo – vychutnali sme si príležitosť byť kreatívny úplne novým spôsobom!

Virtuálne jarné prázdniny: tretí deň – India

A ako bonus navyše sme dcérku prekvapili 185-dielnym, dreveným Hádanky Mandalaz Wongo Puzzles. Dôkladne sme si užili pokusy poskladať všetky jedinečne tvarované drevené kusy dohromady…a dokončili sme to na jedno posedenie!

Indická večera

Milujeme jesť indické jedlo, takže sme boli všetci nadšení, že sme si objednali večeru z našej obľúbenej indickej reštaurácie! Naplnili sme si brušká chutnými vegetariánskymi samosami, naanom, chana saagom, kuracou tikka masalou a biryani.

Indický dezert

A potom prišiel čas na dezert! Pripravili sme ďalší nový recept, ktorý sme ešte nikdy neskúšali. Vyrobili sme Coconut Ladoo (alebo indické kokosové guľôčky), pomocou tento chutný receptod Spice Up the Curry.

Virtuálne jarné prázdniny: tretí deň – India

Recept nám priniesol aj ďalší úplne nový zážitok – extrahovanie mäsa z čerstvého kokosu. Recept vyžaduje použitie čerstvého alebo mrazeného kokosu…a keďže mrazený kokos nikde nebol, rozhodli sme sa potlačiť šťastie dvoma kokosmi z obchodu s potravinami.

Virtuálne jarné prázdniny: tretí deň – India

Kokosy sme si pripravili predchádzajúci deň. Vypichli sme dierku do najjemnejšieho z troch očí a vypustili kokosovú vodu. Potom sme opatrne priklepli šev kokosu, aby sme ho rozlomili na dve časti. Ani jeden z našich kokosov sa v skutočnosti nezlomil pozdĺž švíkov, ale stále fungovali dobre. Osobne som sa obával časti, kde sme museli odobrať mäso, pretože sa mi to zdalo ako časovo náročná a únavná úloha. Ale náhodou som narazil na užitočný internetový tip, ktorý navrhoval vložiť polovice kokosu do vrecúšok Ziploc a umiestniť ich cez noc do mrazničky. S radosťou vám môžem oznámiť, že mäso z našich kokosových orechov vyskočilo hneď na druhý deň – vo veľkých veľkých kúskoch!

Virtuálne jarné prázdniny: tretí deň – India

Kokosové Ladoo bolo úžasné! Určite sme si to užili oveľa viac ako naše domáce mochi. 🙂

Indický film

Náš celovečerný film bol Modrý dáždnikna Netflixe. Ide o indický film, ktorý vyšiel v roku 2005 a je tiež založený na románe z roku 1980, ktorý napísal Ruskin Bond. Príbeh sa točí okolo mladého dievčaťa (Binya), ktoré robí zvláštny obchod s japonským turistom. Binya vymení náhrdelník z medvedích pazúrov za krásny modrý dáždnik. O dáždniku sa okamžite hovorí v meste! A pár ľudí začne túžiť po jedinečnom doplnku. Netreba dodávať, že podozrenia vzrastú, keď drahocenný slnečník zmizne.

India

Naša dcéra mala prvú skúsenosť s čítaním titulkov počas tohto filmu (je v hindčine), ale išlo jej to pozoruhodne dobre. Dokázala ľahko sledovať dej… dokonca aj vo vzácnych chvíľach, keď nemohla celkom držať krok s celým textom. Bol to ďalší film, ktorý si rada pozrela celá rodina!


A tak sa skončil aj tretí deň našich virtuálnych jarných prázdnin. Naše virtuálne cesty po Indii sa nám veľmi páčili… a túžime sa dozvedieť ešte viac o tejto jedinečnej krajine!

India

Čo myslíte, kam sa vydáme najbližšie? Nezabudnite sa rozhojdať do zajtra, pretože sa vydávame na úplne nové dobrodružstvo!

ZAČNITE ŠÍRIŤ NOVINKY!

Categorized in: