Vitajte späť na našej virtuálnej jarnej prázdninovej dovolenke! Ak ste zmeškali naše dobrodružstvo prvého dňa k oceánu, nájdete ho tu! Ale dnes sa odvážime do úplne novej destinácie – Japonska!
Ako sme už včera spomenuli, jarné prázdniny sme strávili cestovaním po svete (prakticky). Každý deň zahŕňal prieskum virtuálnej reality (VR) a expedície, dokument, občerstvenie/dezert, ktorý reprezentoval miestne prostredie, a tematické remeslo. Keď prišiel čas na večeru, rozhodli sme sa naplno využiť dovolenku a podporiť naše obľúbené miestne reštaurácie tým, že si vyzdvihneme jedlo so sebou (z podniku, ktorý bol tiež reprezentatívnym miestom dňa). Každý večer sme zakončili filmom, ktorý predstavil miesto alebo kultúru, ktoré sme v ten deň preskúmali!
Takže…nastúpme na mimoriadne rýchly let do Japonska a uvidíme, čo nájdeme!
Virtuálne jarné prázdniny: druhý deň – Japonsko
Prehľad Japonska
Našu virtuálnu návštevu Japonska sme odštartovali návštevou National Geographic Kidsaby ste sa dozvedeli viac o našej destinácii. Radi navštevujeme Nat Geo Kids, aby sme našli faktické informácie o rôznych miestach, zvieratách a veciach. Dozvedeli sme sa, že Japonsko je súostrovie, ktoré tvorí viac ako 4000 ostrovov. A ostrovy sú domovom približne 200 rôznych sopiek – 60 z nich je aktívnych!
Rýchlo sme nahliadli na japonskú vlajku a japonské peniaze (jen). A dozvedeli sme sa, že Japonsko je jedinou krajinou na svete s vládnucim cisárom – hoci cisár je väčšinou symbolický a nemá žiadnu skutočnú moc.
Japonský dokumentárny film
Chceli sme sa dozvedieť ešte viac o Japonsku, a tak sme sa rozhodli pozrieť si dokument PBS Divy Japonska. Dokument pozostáva z niekoľkých 1-hodinových epizód. Naša dcéra sa vybrala pozrieť si epizódu o regióne Tohoku na severovýchode.
Docela časť tejto konkrétnej epizódy obsahovala rozsiahle škody spôsobené ničivým zemetrasením a cunami v roku 2011… a to, ako boli rôzne komunity v regióne zaneprázdnené prestavbou. Už sme sa dozvedeli (na Nat Geo Kids), že Japonsko zažije každý rok viac ako 1 000 zemetrasení kvôli jeho tesnej blízkosti troch rôznych tektonických platní. Dokument dokonca ukázal niekoľko ohromujúcich techník, ktoré Japonsko používa na udržanie bezpečnosti domov a budov počas zemetrasení.
Veľkú úlohu pri posilňovaní verejnej morálky po zemetrasení a cunami zohrali aj miestne japonské matsuri (alebo tradičné festivaly). Dozvedeli sme sa o festivale Aomori Nebuta – kde veľké plaváky vyrobené z japonského papiera (alebo washi) rozžiaria nočnú oblohu. A počas festivalu Yamagata Hanagasa sme sledovali vystupujúcich, ktorí tancujú so svojimi slamenými klobúkmi zdobenými svetlicou.
Obaja sme boli ohromení a ohromení, keď sme počas festivalu Shiogama Minato sledovali, ako farníci nesú 1-tonové mikoshi (prenosná šintoistická svätyňa) po 202 strmých kamenných schodoch. Lesk je pochodovaný mestom a potom umiestnený na lodi posvätnej svätyne a pochoduje okolo zálivu Matshshima. Keď sa námorný sprievod skončí, farníci vynesú mikoshi späť po 202 schodoch – čo vyzerá ako neuveriteľne ťažký a vyčerpávajúci výkon!
Yayoi Kusama – Bodková koláž
Yayoi Kusama je japonská umelkyňa, ktorá je často označovaná ako „princezná bodkovaná“. Všetky jej diela obsahujú bodky…veľa a veľa bodiek! Baví ju vytvárať veľké prostredia plné bodiek (ktoré nazýva Infinity Rooms), kde môžu návštevníci zažiť pocit sebazničenia. Kusama opisuje sebavyhladzovanie ako „vzdanie sa identity, zrušenie jedinečnosti a zjednotenie sa s vesmírom“. Dosahuje to tým, že vytvára priestory, ktoré sa cítia nekonečné… umožňujúce návštevníkovi rozplynúť sa v miestnosti a pohltiť ho bodkami.
Prečítali sme si niečo o Kusamovom živote Tate Kids. A potom sme absolvovali prehliadku jej rôznych Infinity Rooms toto video CBS This Morning – ktorý poskytol ešte podrobnejšie informácie o umelcovi. Potom bol čas pozerať sa toto super cool časozberné video vyhladzovacej miestnosti Kusama’s Obliteration Room v Tate Modern v roku 2012. Návštevníci úplne zmenili úplne biely obytný priestor nalepením farebných bodkových nálepiek všade tam, kde cítili nutkanie. Aká zábavná interaktívna výstava!
Boli sme super inšpirovaní videom Obliteration Room, a tak sme sa rozhodli vytvoriť našu vlastnú bodkovú koláž! Použili sme bielu plagátovú dosku a veľa bodkových nálepiek – v rôznych veľkostiach a farbách.
Sadli sme si ako rodina, zapli japonskú hudbu a potichu sa stratili v bodkách. Bolo to zvláštne relaxačné…ale aj veľa zábavy! 🙂 A skončili sme s veľmi farebným umeleckým dielom na zavesenie – spomienkou, ktorá nám bude vždy pripomínať náš virtuálny výlet do Japonska!
Japonská večera
Keď bol čas na večeru, vybrali sme si niekoľko rôznych sushi roliek (a časť edamame) z našej obľúbenej japonskej reštaurácie. Naša dcéra miluje kalifornské rožky a tobiko (ikry z lietajúcich rýb). Môj manžel má rád dúhové (rôzne rybie) rolky a ja som naklonená rolkám z tempura s krevetami!
Japonský dezert
Náš rodinný čas v kuchyni pozostával z prípravy mochi – japonského ryžového koláča plneného zmrzlinou! Použili sme túto DIY súpravu zmrzliny Mochi z neobvyklého tovaru. Naša dcéra sa rozhodla, že by sme mali pripraviť kakaový prášok mochi (na rozdiel od prášku matcha) a naplnili sme ich vanilkovou zmrzlinou.
Výroba mochi bol trochu viackrokový proces. O SUPER lepkavom cestíčku bolo veľa smiechu (a pomerne málo reptania)… ale užili sme si výrobu úplne nového dezertu!
Po večeri sme vytiahli z mrazničky naše mochi a skúsili to. Cesto bolo na náš vkus až príliš žuvacie…a keďže nikto z nás ešte mochi neskúšal, nevedeli sme, či naša domáca verzia dopadla tak, ako mala, alebo nie. 🙂 Rozhodli sme sa, že nabudúce by sme mali vyskúšať mochi z reštaurácie…pred konečným hodnotením.
Japonský film
S radosťou vám môžem oznámiť, že sme sa dostali na náš filmový večer Deň dva (po tom, čo sme ho museli preskočiť v prvý deň). A sme takí radi, že sme to urobili, pretože sme pozerali film, ktorý nikto z nás nikdy predtým nevidel…a taký, ktorý si celá rodina zamilovala… Môj sused Totoro!
Keď som skúmal japonské filmy, narazil som na niekoľko odporúčaní pre dva rôzne filmy, ktoré napísal a režíroval Hayao Miyazaki a ktoré produkovalo a animovalo Studio Ghibli. Filmy boli Oduševnený preč a Môj sused Totoro. Vybrali sme Totoro a zakúpili anglickú verziu od Amazonu (keďže to nebolo streamované na žiadnej inej službe, ktorú používame). Amazon má japonskú jazykovú verziu tiež.
Film sleduje Satsuki a jej mladšiu sestru Mei, keď sa presťahujú do starého domu na vidieku. Sestry sa stretnú s niekoľkými blízkymi lesnými duchmi… vrátane gigantického chlpatého tvora menom Totoro…, ktorý sa ukáže ako veľmi prítulný a nápomocný priateľ!
Netreba dodávať, že Totoro je nový favorit v našom dome. Naša dcéra si film od jarných prázdnin pozrela ešte dvakrát…a keď dostala na Veľkú noc nového zajačika, nazvala ho Totoro! 🙂
A práve tak sa skončil druhý deň našich virtuálnych jarných prázdnin. Našu virtuálnu návštevu Japonska sme si užili…a teraz sa tešíme na plánovanie skutočného výletu…keď budeme všetci plne zaočkovaní a bude bezpečné opäť cestovať!
Máte nejaké odhady, kam nás naše cesty zavedú najbližšie? Nezabudnite sa vrátiť zajtra a objaviť našu úplne novú destináciu!
ZAČNITE ŠÍRIŤ NOVINKY!