Vitajte späť v štvrtom dni našich virtuálnych jarných prázdnin! V prípade, že ste to zmeškali…strávili sme prvý deň objavovaním oceánnáš druhý deň turné Japonskoa náš tretí deň návštevy India! A teraz letíme do Mexika!

Mexiko

Ako sme už spomenuli v predchádzajúcich príspevkoch, jarné prázdniny sme strávili cestovaním po svete (prakticky). Každý deň zahŕňal prieskum virtuálnej reality (VR) a expedície, dokument, občerstvenie/dezert, ktorý reprezentoval miestne prostredie, a tematické remeslo. Keď prišiel čas na večeru, rozhodli sme sa naplno využiť dovolenku a podporiť naše obľúbené miestne reštaurácie tým, že si vyzdvihneme jedlo so sebou (z podniku, ktorý bol tiež reprezentatívnym miestom dňa). Každý večer sme zakončili filmom, ktorý predstavil miesto alebo kultúru, ktoré sme v ten deň preskúmali!

Je čas odchodu. Vámonos! Poďme!


Virtuálne jarné prázdniny: Deň štvrtý – Mexiko
Prehľad Mexika

¡Bienvenido v Mexiku! Podobne ako pri našich cestách do Japonska a Indie sme naše dobrodružstvo začali rýchlou zastávkou v National Geographic Kids. Dozvedeli sme sa, že oficiálny názov krajiny je v skutočnosti Spojené štáty mexické. A tiež sme zistili, že rodeo (súťažný jazdecký šport) bolo vynájdené v Mexiku.

Virtuálne jarné prázdniny: Deň štvrtý – Mexiko

Prečítali sme si krátku históriu o starovekých mexických spoločnostiach vrátane Olmékov, Mayov, Toltékov a Aztékov. Tieto rané civilizácie sú známe stavbou veľkých miest a rozsiahlych pyramíd. Študovali hviezdy a planéty a použili kozmos na určenie najlepších ročných období na pestovanie plodín.

Mexiko VR expedície a prieskumy

Mali sme záujem dozvedieť sa viac o starovekých civilizáciách Mexika, a tak sme sa rozhodli absolvovať virtuálnu prehliadku Chichén Itzá prostredníctvom našej aplikácie Expedície Google. Chichén Itzá bolo mayské mesto z 5. storočia nášho letopočtu

Mexiko

Na našej prehliadke sme navštívili Chrám Kukulkan, El Caracol, Chrám bojovníkov, Las Monjas (kláštor) a Námestie tisícich stĺpov. Naozaj sme si užili pohľad z blízka bez toho, aby sme museli byť fyzicky v priestoroch archeologického komplexu.

Mexiko

Odtiaľ sme sa vydali na ďalšiu expedíciu Google do hlavného mesta Mexico City. Bola to letecká prehliadka a páčilo sa nám, že sme mohli všetko vidieť zhora. Navštívili sme hrad Chapultepec, Palác výtvarného umenia, Metropolitnú katedrálu, Pamätník revolúcie, Baziliku Panny Márie Guadalupskej, aztécky a azulský futbalový (futbalový) štadión.

Dokumentárny film o Mexiku

Keď nastal čas pozrieť si náš každodenný dokument, vydali sme sa hlboko do Mayské lesy – prvá epizóda PBS’s Zázraky Mexika séria. Okamžite nás uchvátila svieža zelená krajina pokrývajúca približne 70 000 štvorcových míľ známych ako polostrov Yucatán. Polostrov Yucatán, ktorý bol kedysi domovom starovekých mayských civilizácií, v súčasnosti poskytuje vzácne biotopy pre širokú škálu zvierat – vrátane jaguárov, vrešťanov a mnohých tropických druhov vtákov.

Mexiko

Jedna skutočnosť, ktorú sme sa dozvedeli (ktorá nás úplne prekvapila), je, že na polostrove Yucatán nie je nula veľkých riek. Ako sa dá udržať život bez veľkého zdroja vody? Ako to, že všetko zostáva také zelené? A prečo by Mayovia budovali svoje spoločnosti v oblasti bez pitnej vody?

Ako sa ukázalo, na polostrove je v skutočnosti pomerne veľa zdrojov vody…len nie nad zemou. Voda sa nachádza v cenotoch. Cenote je prírodná jama alebo závrt, ktorý vzniká kolapsom vápencového podložia – a odhaľuje podzemnú vodu.

Mexiko

S úžasom sme sledovali, ako potápači skúmali viacero cenotov a urobili obrovský objav. Zistili, že drvivá väčšina cenotov je skutočne prepojená. Takže… polostrovom Yucatán naozaj preteká veľká rieka…je len ukrytá pod zemou!

konfety

Mexiko je domovom mnohých úžasných umelcov…takže bolo ťažké vybrať si naše remeslo na tento deň. Po dlhom zvažovaní sme sa rozhodli vytvoriť papierové picado (inak známe ako „perforovaný papier“ alebo „klokaný papier“). Papel picado je tradičné mexické remeslo, ktoré vzniká rezaním (alebo sekaním) prepracovaných vzorov na veľké stohy hodvábneho papiera.

Virtuálne jarné prázdniny: Deň štvrtý – Mexiko

Farebné vzory sú často spojené dohromady, aby vytvorili transparenty, ktoré sú rozvešané po uliciach počas rôznych sviatkov. Vystavujú sa aj počas svadieb a krstín a na Deň zosnulých ich možno nájsť ako ozdobné altery (alebo ofrendy).

Virtuálne jarné prázdniny: Deň štvrtý – Mexiko

Prišli sme do Deep Space Sparkle, aby sme sa to naučili Ako vyrobiť papier Picado. Postupovali sme podľa jednoduchých pokynov a popustili uzdu svojej kreativite. Konečným výsledkom bola obrovská hromada super farebných a zábavných výtvorov! S našimi papierovými pikadami sme boli takí spokojní, že sme sa ich rozhodli spojiť a zavesiť v našej jedálni!

Mexická večera

Keď bol čas na večeru, rozhodli sme sa objednať nejaké pouličné tacos z jednej z našich obľúbených mexických reštaurácií! Vychutnali sme si chrumkavé avokádové tacos, rybie tacos a tacos Al Pastor (plnené bravčovým mäsom a ananásom). A objednali sme si aj nejaké hranolky a guacamole!

Mexický dezert

Vieš udržať tajomstvo? Pred večerou sme sa rozmaznali a zjedli náš dezert…pretože sme ich pripravili chutné Mexické lievance poobede a chceli sme si ich užiť, kým boli ešte teplé! 🙂

Virtuálne jarné prázdniny: Deň štvrtý – Mexiko

Mexické buñuelos sú v podstate kombináciou dierky na šišku a churro…a ich príprava je naozaj jednoduchá! Bavilo nás miesiť cesto a vyvaľkať z neho guľky, pred vyprážaním a posypať škoricou a cukrom.

Virtuálne jarné prázdniny: Deň štvrtý – Mexiko

A chutné maškrty sme zmyli horchatou! Horchata je mexický nápoj, ktorý sa vyrába z ryže, mlieka, vanilky a škorice. Použili sme zmes horchata, ktorú sme kúpili v potravinách.

Mexický film

Náš celovečerný film bol Kniha života na Disney+. Tento animovaný film sa odohráva v mexickom meste San Ángel a sleduje príbeh Manola. Očakáva sa, že Manolo pôjde v šľapajach svojej rodiny a stane sa legendárnym býčím bojovníkom, no jeho láska k hudbe ho prinúti zapochybovať o svojom osude. Jeho nekonečná láska k jeho krásnej priateľke (Márii) ho nakoniec zavedie na neuveriteľnú cestu sebapoznania.


A práve tak sa skončil štvrtý deň našich virtuálnych jarných prázdnin. Mexiko bolo rozhodne zábavnou krajinou na objavovanie. Nemôžeme sa dočkať, až jedného dňa osobne navštívime polostrov Yucatán…a pôjdeme si zaplávať do cenote!

Virtuálne jarné prázdniny: Deň štvrtý – Mexiko

Čo si myslíte, kam sa odvážime v náš piaty a posledný deň? Dám vám malú nápovedu…je to obľúbená turistická destinácia v Spojených štátoch! Nezabudnite sa zajtra zastaviť a zistiť, či bol váš odhad správny. 🙂 ¡Adios!

ZAČNITE ŠÍRIŤ NOVINKY!

Categorized in: